Mechanizmus účinku:

upregulácia SMN2: dochádza k 2 až 4-násobnému zvyšovaniu syntézy proteínu SMN v bunkových kultúrach a to aj kódovaním SMN2 génu

 

 

Program klinického skúšania kyseliny valproovej pre terapeutické účely u pacientov so SMA

2003: Dr. Brunhilde Wirth testovanie bezpečnosti a účinnosti VPA v Nemecku

Dr. Brunhilde Wirth je poprednou osobnosťou vedecko-výskumných prác pre terapeutické možnosti SMA. Vedúci pracovník Univerzitnej nemocnice – oddelenia ľudskej genetiky v Kolíne. Jej menom sú spojené pozoruhodné výsledky na poli výskumu inhibítorov HDAC (SAHA), kyseliny valproovej, benzamidu M344 a ich použitia pre liečbu SMA. A tiež objav Pastinu 3 (PLS3) génu.

 

Klinické testy:

2005: na požiadanie EMA obnovila testovanie VPA pre liečbu SMA v USA

2005: EMA zaraďuje VPA do kategórie liekov pre "vzácne ochorenia" ⇒ ORPHAN DRUG

2005: ukončenie I. fázy klinického testovania VPA pre SMA. Výsledky testov potvrdili bezpečnosť jej použitia pre liečbu SMA    

2007 - 2011: ukončenie II. fázy klinického testovania účinku VPA u pacientov so SMA, na záklde výsledkov sa určila terapeutická dávka VPA pre SMA

2007 - 2011: ukončenie II. fázy klinického testovania o spoločnom účinku VPA a Karnitínu u pacientov so SMA

 

Výsledky testov: nesplnili očakávania

Testy potvrdili, že VPA môže byť bezpečne používaná pre liečbu u pacientov so SMA. Hoci vo všeobecnosti neboli preukázané žiadne pozitívne účinky VPA, bola identifikovaná jedna skupina pacientov u ktorých bol liek najúčinnejší. Túto skupinu predstavujú deti, ktoré pri zahájení klinických testov ešte nemali 3 roky a VPA užívali minimálne rok. Je zaujímavé, že u deťoch mladších ako 5 rokov približne 50% pacientov získalo v priemere 6-bodové zlepšenie na HSM škále. U detí, ktoré mali viac ako 5 rokov došlo len k nepatrnému zlepšeniu. Najvýznamnejšia zmena nastala u malej skupiny pacientov so SMA II. typu vo veku 25 – 34 mesiacov, kde dosiahli 8–15 bodové zlepšenie ich klinického stavu podľa HSM.

Nežiadúci účinok:  VPA môže vyvolať nedostatok karnitínu v organizme, čo môžno korigovať podávaním VPA a karnitínu súčasne.

Záver:

1. Už poškodené nervové bunky sa účinkom VPA neregenerujú, ale jej užívanie v terapeutických dávkach pre SMA napomáha k zvýšeniu výkonnosti neporušených neurónov a predĺženiu ich životnosti.

2. Doba užívania: najmenej 1 rok.

3. Liečba s VPA s karnitínom je odporúčaná u detí vo veku nad 2 roky a pod lekárským dohľadom.

4. Je dôležitá kontrola krvného obrazu a pečeňových testov najmenej raz za 3 mesiace na včasné odhalenie nežiaducich vedľajšich účinkov lieku.

Lieky:

VPA obsahujú aj prípravky Depakine a Convulex sirup, ktoré sa používajú pri liečbe epilepsie.

VPA s karntínom ⇒ Carnival

 

Naše skúsenosti s kyselinou valproovou:

Natália užívala asi pol roka Convulex kvapky, ktoré obsahujú kyselinu valproovú. Naše skúsenosti s convulexom sú skôr negatívne (zvýšená chuť do jedla, zvýšenie hmotnosti, kŕče, či tras rúk). Na začiatku podávania liečiva Natália bola veľmi energická, avšak odstupom času dôsledkom zvýšenia hmotnosti mala ťažkosti pri vykonávaní bežných pohybov.

 

Zdroje:

www.fsma.org

www.clinicaltrial.com

www.smaoutcomes.org

www.sma-bug.freeblog.hu

www.prolekare.cz